• Wydawnictwo "Post" z Krakowa przyzwyczaiło nas do tego że, wybierając ich komiksy, mamy duże prawdopodobieństwo na pozycję wyjątkową. Tak jest z komiksem Joanna Sfara "Kot Rabina".
  Na pierwszy rzut oka, otwierając komiks, mamy wrażenie że rysunki są wykonane przez dziecko, lub osobnika który nie potrafi utrzymać pisaczka. Ręcznie wpisywany tekst "na poziomie trzeciej klasy podstawówki" (jak stwierdził znajomy) pogłębia tylko to uczucie. Kolor także nie niesie ze sobą rewelacji - płaski, bez żadnych fajerwerków. Byłbym nierzetelny, gdybym zakończył recenzję w tym miejscu. Z pozoru niedbały rysunek, posiada głębię; zasady perspektywy nie są złamane; zróżnicowanie planów jest niczego sobie. Wszystko jest czytelne. Historia zawarta w komiksie jest opowieścią tytułowego kota. Zwierze zyskuje w pewnym momencie dar mowy, przez co, staje się zmartwieniem swego pana - kot kłamie jak najęty i kłóci się z rabinem i rabinem rabina. Otóż, te kłótnie - a raczej wywody - są istotą tej książki. Tekst przesiąknięty jest zapachem szabasowych świec, ale nie nosi znamion ortodoksyjności starego Żyda.
  Historia jest pouczająca, ale nie na siłę dydaktyczna. Ten komiks ma w sobie coś z pięknej bajki. Rysunkowy klimat bliskiego wschodu i scenariusz przesiąknięty mistycyzmem, przywodzi mi na myśl lata dzieciństwa, kiedy to, daną tylko sobie dziecięcą ciekawością, dziwiliśmy się światu opowiedzianego przez dorosłych. Tak to odczuwam i teraz mam szansę powrócić do tamtego okresu. Ocena obniżona za cenę komiksu.
  Dobry Wujek
  autorzy: Joann Sfar-scen & rys; Brigitte Findakly-kolor
  Wydawca: Post 2004 cena:24,90

  Dodał: